Zwierzęta, które możemy spotkać w Tatrach – kozice.

Jadąc w Tatry z myślą o chodzeniu po górach, często nie zdajemy sobie sprawy z bliskości zwierząt żyjących na tych terenach. Prawda jest taka, że jest to ich dom i musimy się tylko dobrze rozejrzeć, aby je dostrzec.

Jednym z takowych zwierząt jest kozica. Należy do tych majestatycznych gatunków, którym trudno się oprzeć mając w ręku aparat lub telefon. Galeria, jakby sama, zasypuje się ich zdjęciami.

Kilka faktów:
– Gatunek występujący a Tatrach to Kozica tatrzańska, podgatunek kozicy północnej.
– Kozice są roślinożerne.
– W 2018 roku w Tatrach zostało naliczonych 1431 kozic.
– Ponad 70% tych zwierząt występuje po stronie Słowackiej.
– Kozice posiadają specjalną budowę racic, dzięki czemu mają osiem punktów podparcia.
– Najczęściej występują na wysokości 1700-2200 m n.p.m.

Kozice często przyciągają uwagę turystów, a częsty kontakt z ludźmi sprawił, że nie boją się podchodzić bardzo blisko. Wbrew pozorom nie jest trudno spotkać na trasie tego czterokopytnego przyjaciela. Nawet idąc zatłoczonym szlakiem na Rysy od strony Słowackiej można było go zaobserwować z daleka. Często podróżując samotnie może zdarzyć nam się sytuacja, gdy,nieświadoma naszej obecności wystraszona kozica wyskakuje kilka metrów od nas. Będąc w tym roku w Tatrach, schodząc z Czerwonej Ławki, napotkaliśmy osobnika, który szedł z nami dobre 15 minut, zbliżając się nawet do nas na odległość niecałych 20 metrów. Co jakiś czas przystawała i przyglądała się nam, gdy robiliśmy jej zdjęcia.

Kozice są pięknymi zwierzętami i stanowią nie lada atrakcję, szczególnie dla ludzi, którzy nie żyją na co dzień w górach. Trzeba jednak pamiętać, że są to dzikie zwierzęta i to my jesteśmy gośćmi na ich terenie. Dlatego powinniśmy działać ze zdrowym rozsądkiem i najlepiej zdjęcia robić im z daleka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *