Ferrata Santner – Dolomity są piękne.


Ferrata Passo Santner to idealna opcja dla osób zaczynających przygodę z drogami żelaznymi. Znajduje się w grupie Catinaccio i prowadzi przez zachodnią część tego masywu, dzięki czemu na długości całej ścieżki mamy otwarty widok na malownicze miasto Bolzano.

Czy trudna?

Poziom trudności trasy oznaczony jest jako B (nieco trudna) toteż nie powinna ona stanowić dla nikogo problemu. Przejście zajmuje około 2 godziny. Nie napotkamy tu dużej ekspozycji, co dla mnie było rozczarowaniem, ale widoki zrekompensowały czasami nużącą ferratę. Po drodze możemy natknąć się na jeden trudniejszy moment, który będzie wymagał podciągnięcia się na rękach, jednak o ile nie będzie on ośnieżony, każdy powinien przez niego przebrnąć, bez względu na umiejętności. Jako całokształt ferrata Santner jest idealna dla początkujących, ale dla osób szukających już mocniejszych wrażeń może być zwyczajnie nudna.

 

Jak się tam dostać?

Polecam zrobić kółko obejmujące schronisko Vajolet i Passo delle Coronelle. Wyruszając z Rifugio Vajolet idziemy trasą 541 i skręcamy na trasę 550, aby przejść przez Passo delle Coronelle. Przed dojściem do schroniska A. Fronza odbijamy na trasę 542, która prowadzi prosto do ferraty Santner, a finalnie do naszego punktu startu. Całość zajmuje około 5 godzin.

Takie samo kółko można zrobić z Rifugio Fronza wjeżdżając uprzednio kolejką linową (lub podchodząc) z miejscowości Frommer. Kolejka kosztuje 10 Euro, ale posiadając członkostwo Alpenverein dostaniemy zniżkę -1 Euro.

Po drodze polecam zajrzeć do schroniska Passo Santner. Klimatyczne, małe schronisko z miłą obsługą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *